ҚҰРАМЫНДА МҰНАЙЫ БАР ТОПЫРАҚТЫ МИНЕРАЛДЫ ТАСЫМАЛДАУШЫЛАРДА ИММОБИЛИЗАЦИЯЛАНҒАН МИКРООРГАНИЗМДЕРМЕН БИОАГМЕНТАЦИЯЛАУДЫҢ ӘСЕРІ

Хожанепесова Фариза, Серикбаева Акмарал
Ш. Есенов атындағы Каспий
технологиялар және инжиниринг университеті
Ақтау қ., Қазақстан

Аңдатпа. Мұнайдың ластануы кездейсоқ немесе пайдалану нәтижесінде пайда болуы мүмкін, мұнай теңізде немесе құрлықта өндірілген, тасымалданған, сақталған және өңделген немесе пайдаланылған кезде. Мұнайдың төгілуі қоршаған ортаға үлкен қауіп төндіреді, өйткені олар қоршаған экожүйелерге айтарлықтай зиян келтіреді. Ластанған жерлерде биоремедиация агенттерінің өмір сүруін және сақталуын жақсарту үшін бактериялық жасушаларды иммобилизациялау керек. Бұл жұмыста микроорганизмдердің мұнай Қышқылдандыру белсенділігін зерттеу нәтижелері ұсынылған-Мұнай бұзушы жасушалар, Маңғыстау облысындағы Қаражанбас кен орнында дала жағдайында жүргізілген минералды сорбенттерде бос және иммобилизацияланған жасушалар. Ең жоғары мұнай өткізгіштік белсенділігі кеңейтілген сазға иммобилизацияланған микроағзаларда байқалды.

ӘДЕБИЕТТЕР

[1]. Murzagaliev R.S. Osobennosti geologicheskogo stroenija i razrabotki neftjanogo mestorozhdenija Karazhanbas //Geologija nefti i gaza. – 2003. – № 2. – S. 26–29.
[2]. Kireeva A.N., Vodop#8217;janov V.V., Miftahova A.M. Biologicheskaja aktivnost#8217; neftezagrjaznennyh pochv. – M.: Gilem, 2001. – 377 s.
[3]. Ispol#8217;zovanie fermentativnoj aktivnosti dlja monitoringa bioremediacii neftezagrjaznennyh pochv //Vestnik Orenburgskogo gosudarstvennogo universiteta. – 2007. – № 75. – S. 246–247.
[4]. Dospehov B.A. Metodika polevogo opyta. – M.: Kolos, 1979. – 415 s.
[5]. E.S.Belik, Ocenka jeffektivnosti primenenija biosorbenta v tehnologii biologicheskoj ochistki vody i pochvy ot nefteproduktov: Vestnik Permskogo nacional#8217;nogo issledovatel#8217;skogo universiteta. -2017. - №4.
[6]. M.K.Kazankapova, A.J.Bekjanova, S.A.Efremov, A.K.Nurtaeva, M.K.Nauryzbaev #8221;Treatment of oil-containing wastewater using microorganims immobilised on shungite#8221;//International Journal of biology and chemistry 5,№1, 104(2013)
[7]. M.Miroslav, T.Bubenikova, M.Zachar. “Comparison of natural and synthetic sorbents efficiency ai oil spill removal”//bioresurses.com, 2019 14(4) 8738-87.

ysj DOI number  10.56525/ACYI2155