ҚОЙНАУҚАТТЫҚ СУДЫ АЛДЫН АЛА АҒЫЗУ ЖҮЙЕСІ КЕН ОРЫНДАРЫНДА

Баямирова Рыскуль Умаровна, Тогашева Алия Ризабековна, Жолбасарова Ақшырын Тангалиевна, Сарбопеева Маншук Дағыстанқызы
Ш. Есенов атындағы Каспий
технологиялар және инжиниринг университеті
Ақтау қ., Қазақстан

Аңдатпа. Қазақстан әлемдегі ең ірі мұнай өндіруші өңірлердің бірі болып табылады. Барланған және пайдаланылып жатқан кен орындарының ішінде ең ірілері – теңіз, Жаңажол, Қарашығанақ, Өзен, Жетібай, Қаламқас, Құмкөл және басқалары. Физикалық-химиялық қасиеттері, асфальтендер, шайырлар мен парафиндердің құрамы бойынша өндірілетін мұнай өте алуан түрлі. Барлық кен орындары өнімдерінің құрамы бірегей және оны жинау мен дайындаудың технологиялық схемаларын таңдау кезінде айқындаушы элемент болып табылады. Дайындық тереңдігін, үнемділікті және сенімділікті арттыру әдістері жеткілікті зерттелген, бірақ өзгеретін талаптар мен қол жетімді жетістіктерге байланысты орналастыру жұмыстары әрдайым шығармашылық сипатқа ие және қабылданған технологиялық шешімдер жетілдірілуде. Құрғатылған судан газды, суды және механикалық қоспалар мен газды бөлу процестерін қарқындату, мұнайдың жеңіл, неғұрлым құнды көмірсутекті компоненттерін сақтау, мұнай мен газдың жоғалуын және қоршаған ортаның ластануын болдырмау үшін кен орындарында қаттық суды алдын ала ағызу жүйесіне үш өнімдік мультигидроциклон енгізу ұсынылады. Қабатты суды алдын ала ағызу жүйесінде мультигидроциклондар мен инжекторды қолдану тауарлық өнімнің сапасын едәуір жақсартуға әкеледі: мұнайдағы судың мөлшері, мұнайдағы бос газ, бірдей өнімділіктегі механикалық қоспалар. Бұл ретте судың сапасы қосымша тазартусыз айдамалау ұңғымаларына айдауға жарамды мәндерге дейін жақсарады.

ӘДЕБИЕТТЕР

[1]. Marinin N.S. End separation plant for water discharge. // Oilfield business.-1968.-№9. - Pp.24-27.
[2]. Tronov V.P. Field oil preparation.-М.: Nedra.-1977. P -271.
[3]. Gumerov A.G., Kolpakov L.G., Bazhaikin S.G., Vekshtein M.G. Centrifugal pumps in the system of oil collection, preparation and mainline transportation.-М.: LLC #8220;Nedra-Businesscenter».-1999. P -295.
[4]. Bazhaikin S.G., Bagmanov A.A., Syrtlanov A.Sh. Industrial studies of the operation of a centrifugal pump with a dispersing device in a field collection system // Collection, preparation and transportation of oil and water / Proceedings of the VNIISPTNEFT Institute.-1978.-№ 21.-Pp.100-105.
[5]. Murinov S.I., Akhsanov R.R., Karamyshev V.G. Optimization of the separation process in a hydrocyclone / Works of USNTU.-1999.-№.2.-Pp.245-249.
[6]. Karamyshev V.G., Kostilevsky V.A., Bayamirova R.U. Device for flotation wastewater treatment // Problems of collection, preparation and transport of oil and oil products: Sat. scientific tr. / IPTER.- Ufa, 2008.-1 (71).- P.16-18.

ysj DOI number 10.56525/ZGWN4948