ТАСТЫҚТАР ҮЛГІЛЕРІН СЫНАУ МҰНАЙ ЖӘНЕ ГАЗ КЕҢІЛДЕРІНЕН ОЛАРДЫ АНЫҚТАУ ҮШІН ФИЗИКАЛЫҚ ЖӘНЕ МЕХАНИКАЛЫҚ СИПАТТАМАСЫ

Омар Киквидзе

Акаки Церетели мемлекеттік университеті, Кутаиси, Грузия

Байсарова Гулбану

Ш. Есенов атындағы Каспий технологиялар және инжиниринг университеті, Ақтау қ., Қазақстан

Аннотация. Анизотропты әктас жыныстарының физика-механикалық қасиеттерін анықтау маңызды және кезек күттірмейтін мәселе болып табылады, өйткені карбонатты шөгінділер Маңғыстау облысының мұнай-газ кен орындарында жиі кездеседі. Мәліметтер әктас ұңғымалардың тұрақтылығына байланысты барлық мәселелердің 70%-дан 90%-ға дейін құрайтынын көрсетеді, бұл олардың физикалық-механикалық қасиеттерінің ерекшеліктеріне байланысты.

Әктастың физика-механикалық қасиеттерін эксперименттік зерттеулер монолиттік таңдау тұрғысынан да, зерттеуге үлгілерді дайындау тұрғысынан да, тәжірибелерді жүргізу және өңдеу әдістерінде де ерекшеліктерге ие. Бұл ерекшеліктер өте төмен өткізгіштікке, серпімділік анизотропиясына және олардың қабаттық құрылымына байланысты беріктік қасиеттеріне байланысты. Қабатты әктастың керн үлгілерін сынау тәжірибесі қарастырылды, стандарттарға сәйкес шоғырландырылған-дренажсыз тиеу бағдарламасы бойынша жабдықта сынақтар жүргізіледі.

Қабат бойымен және көлденеңінен бұрышпен кесілген керн үлгілерінде жүргізілген тәжірибелер нәтижесінде тау жыныстарының анизотропты серпімділік қасиеттері, сонымен қатар олардың геофизикалық параметрлерге тәуелділігі зерттелді. Серпімділік қасиеттерінің анизотропиясы континуум механикасының нақты есептерін шешу кезінде кернеу-деформация күйіне де, жалпы бастапқы кернеу өрісінің есептік мәндеріне де айтарлықтай әсер етеді. Бұл жұмыста алынған анизотропия параметрлерін есепке алу сармат кезеңінің қабаттас әктастарына қатысты геомеханика есептерін шешуге мүмкіндік береді.

Түйін сөздер: геомеханика; анизотропия; күш; серпімділік; жапырақтану; әктас, тәжірибелік зерттеулер; монолит; негізгі.