МҰНАЙ КӘСІПШІЛІК ЖАБДЫҚТАРЫНЫҢ СЕНІМДІЛІК СИПАТТАМАЛАРЫН БАҒАЛАУ ЖӘНЕ БЕЛГІСІЗДІК ЖАҒДАЙЫНДА ШЕШІМ ҚАБЫЛДАУ

М.К. Каражанова

Каспийский университет технологий и инжиниринга имени Ш.Есенова,

г.Актау, Казахстан.

Рузбе Г. Моганлу

Оклахома университеті, АҚШ.

И.А. Пиривердиев

Институт нефти и газа Министерства науки и образования Азербайджана, г.Баку, Республика Азербайджан,

Аңдатпа. Мақала анық емес кластерлеу алгоритмін қолдана отырып, мұнай кәсіпшілігі жабдықтарының сенімділігіне әсер ететін факторлар арасындағы байланысты орнату және ақпаратты талдау нәтижелеріне арналған. Мұнай кәсіпшілік тәжірибесінің негізгі міндеттерінің бірі - кенорнын пайдалану тиімділігіне әртүрлі факторлардың әсерін бағалау және дұрыс технологиялық шешімдер қабылдау. Бағалаулар мен шешімдердің сенімділігі кіріс және шығыс айнымалылар және олардың мәндері қаншалықты сенімді таңдалғанымен анықталады. Жағдайлар көбінесе бірдей деректерді ескере отырып, түбегейлі әртүрлі нәтижелер алынған кезде туындайды. Осы тәуелділіктердің нақты өрнектерін және оларды сипаттайтын параметрлерді табу үшін, атап айтқанда, статистикалық мәліметтерді өңдеу әдістері қолданылады. Терең ұңғымалық сораптардың істен шығу себептерін талдау нәтижесінде қарастырылып отырған кенорындардағы сорап тиімділігіне әсер ететін факторлар анықталды және анық емес кластерлік талдау жүргізілді, бұл таңдалған факторлардың белгісіздік жағдайында сорғылардың тиімділік көрсеткіштеріне әсері туралы түсінік алуға мүмкіндік береді.Енгізу және шығыс айнымалылар арасында байланыс алынды, ол ЕГЕР-ОНДА ережесінің анық емес өрнегі арқылы өрнектелуі мүмкін.

Кілт сөздер: сенімділік, шығын коэффициенті, жөндеу аралық мерзім, анық емес жиындар теориясы, анық емес кластерлік талдау.

ГРНТИ 38.59.15

DOI 10.56525/FLZQ3049