БИОПОЛИМЕРЛІК ЖҮЙЕГЕ НЕГІЗДЕЛГЕН АҒЫНДЫ АУЫТҚУ ТЕХНОЛОГИЯСЫН ҚОЛДАНУДЫ ТАЛДАУ

Қарлығаш

Таңбайқызы Бисембаева

Ш. Есенов атындағы

Каспий технологиялар және инжиниринг университеті

Anjum M.Reshma

Гамбург қолданбалы ғылымдар университеті, Гамбург, Германия

БИОПОЛИМЕРЛІК ЖҮЙЕГЕ НЕГІЗДЕЛГЕН АҒЫНДЫ АУЫТҚУ ТЕХНОЛОГИЯСЫН ҚОЛДАНУДЫ ТАЛДАУ

Андатпа. Қазіргі уақытта көптеген мұнай кен орындары игерудің үшінші және төртінші кезеңдеріне енуде, олар ілеспе суды өндірудің едәуір көлемімен және кен орнының жекелеген учаскелерінен мұнай қорларының төмен өндірілуімен сипатталады.

Кен орындарында өндірілетін мұнай көлемі үнемі азайып келеді. Бұл ұңғымалардың жұмысына өнімді қабаттардың күрделі геологиялық құрылымдарының және өндірудің технологиялық процестерінде көрінетін сұйықтықтардың құрамына әсер етуімен байланысты. Жоғары геологиялық гетерогенділігі бар тығыз коллекторларда игеру процесінде су басумен қамтылмаған жеке өңделмеген учаскелер мен аймақтар қалады. Мұндай жағдайларда су басу жүйелерінің тиімділігін арттыру үшін қабаттарды экспозициямен барынша қамту міндеті қойылады, оған суды өткізгіштігі төмен мұнаймен қаныққан интервалдарға енгізу арқылы қол жеткізуге болады.

Бұл жағдайда серпімді-капиллярлық-циклдік әдіс және қабаттағы сұйықтықтың сүзу ағындарының бағытын өзгерту әдісі аудан бойынша да, кесу бойынша да айтарлықтай мүмкіндіктерге ие.

Мұнай өндіруді тұрақтандырудың ең тиімді және перспективалы әдістерінің бірі полимерлі композицияларды айдауды қолдануға негізделген физика-химиялық технологиялар болып табылады. Бұл жұмыста көп қабатты кен орнында сүзу ағындарын қайта бөлу технологиясын қолдану талдауы келтірілген. Бұл технологияда биополимер негізіндегі химиялық құрам қолданылды.

Биополимерлік жүйенің мұнай өндіру процесіне әсерін зерттеу үшін реакцияға түсетін өндіруші ұңғымалар жұмысының технологиялық параметрлерінің өзгеруіне талдау жүргізілді. Мақалада Маңғыстау кен орындарының бірінде биополимерлік құрамдарды қолдану нәтижелерін талдау негізінде қабаттағы сүзу ағындарының бағытын өзгерту әдістерінің технологиялық тиімділігін бағалау келтірілген.

Кілт сөздер:Ұңғыма, мұнай кен орны, қабатқа әсер ету, ағынды бұру технологиясы, сүзу ағыны, полимер құрамы, биополимер жүйесі, тиімділік

UDC 622.245

IRSTI 52.47.27