ГЕОЛОГИЯЛЫҚ КАРТАЛАРДАҒЫ ГЕОДИНАМИКАЛЫҚ ПРОЦЕСТЕРДІҢ МӘНІН КӨРСЕТУ МӘСЕЛЕЛЕРІ

НУРБАЕВА Ф.К.

ЖИЕНБАЕВА Г.И.

ГЕОЛОГИЯЛЫҚ КАРТАЛАРДАҒЫ ГЕОДИНАМИКАЛЫҚ ПРОЦЕСТЕРДІҢ МӘНІН КӨРСЕТУ МӘСЕЛЕЛЕРІ

Аңдатпа. «Литосфералық плиталар тектоникасы» ұсынатын геологиядағы жаңа парадигмаға өтуге байланысты күрделі дислокацияланған қатпарлы құрылымдардың геологиялық ерекшеліктерін геологиялық карталарда көрсету қиын екені белгілі болды, өйткені мұндай құрылымдардың геологиялық мәні материяның (геологиялық түзілістердің) уақыт пен кеңістіктегі көлденең қозғалысының нәтижесі осы түзілістердің атрибуттарының қазіргі эрозиялық қимада кейінгі үйлесуі, ал карта парағының өзі, сайып келгенде, статикалық қағаз парағы болып табылады. Бұл жағдай жоғары дислокацияланған тектоникалық құрылымдарды картаға түсірудің сапалық жаңа әдістері мен әдістемесін әзірлеуді талап етеді, оның жарқын мысалы ретінде «Қазақстанның кешке дейінгі-палеозой офиолиттік аймақтары» деп аталады.

Түйінді сөздер: Тектоника, геологиялық карта, геотектоника, геодинамика, плиталық тектоника, офиолиттік аймақтар, геологиялық формация, тектоникалық құрылым.

DOI 10.56525/HIKS9011